Keď Putin zahájil inváziu na Ukrajinu, snažil sa ju ospravedlniť absurdným tvrdením, že ide o denacifikáciu krajiny. “Budeme sa usilovať o demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny.” Iróniou je, že už desaťročia, Putinov vlastný režim vytváral strategické spojenectvá s neonacistickými a ultranacionalistickými skupinami s cieľom pomôcť dosiahnuť politické ciele Ruska, doma aj v zahraničí. V minulom roku bolo zabitých deväťdesiat šesť neruských občanov a viac ako 400 bolo zranených pri útokoch členov rôznych nacionalistických organizácií. Takto Kremeľ kultivuje a vyzbrojuje skupiny násilných ultranacionalistov so smrteľnými následkami.
V prvých rokoch 21. storočia, sa zdvihla vlna prodemokratických protestných hnutí, známych ako farebné revolúcie a prehnala sa krajinami bývalého Sovietskeho zväzu. Státisíce prodemokratických ukrajincov v uliciach protestovali proti výsledkom prezidentských volieb.V Kremli to vyvolalo veľký poplach a obavy, že podobné hnutie by sa mohlo zakoreniť aj v Rusku. Obavy, že Ukrajinci by dali veľmi zlý príklad rusom žijúcich v Rusku, že sa môžu modernizovať a demokratizovať.
Kremeľ reagoval zintenzívnením stratégie známou ako “riadený nacionalizmus” v rámci ktorej vláda vytvorila zákulisné vzťahy s rôznymi ruskými krajne pravicovými skupinami, a kooptovala ich ako protiváhu liberálnych prodemokratických hnutí. Riadený nacionalizmus bol projektom Putinovho režimu a ruskej prezidentskej administratívy, na využitie energie, hnevu, sťažností a nespokojnosti krajnej pravice a na podporu vytvorenia autoritatívneho režimu v Rusku.
(Možnosť nastavenia prekladu tit)
Poslednú dobu sa v celom Rusku odohrávajú ďalšie politické nepokoje. Najväčšie davy za posledné dve desaťročia vyšli na protest proti tomu, čo nazývajú “korupciou vlády”, vrátane falšovania hlasovacích lístkov. Polícia zadržala v hlavnom meste najmenej 250 ľudí. Obnovené prodemokratické hnutie pod vedením opozičného aktivistu Alexeja Navaľného prinútilo Kremeľ, aby zašiel s riadeným nacionalizmom ešte ďalej – a priblížil sa k tvrdej neonacistickej skupine “Ruský obraz”. To je pravdepodobne najextrémnejší príklad riadeného nacionalizmu, v tom zmysle, že išlo o sofistikovanú skupinu, ktorá budovala národnú sieť ktorá mala veľmi vážne prepojenia na neonacistických vrahov.
Ruský obraz útočil na iných nacionalistov, ktorí prebehli do protiputinovskej koalície Navaľného a dostal vládne dotácie na písanie správ o liberálnych aktivistických skupinách. Skupina získala cenné politické kontakty a verejnú platformu. Oficiálne prijatie organizácie Ruský obraz, bolo v roku 2009 úplne jasné, keď skupina dostala povolenie usporiadať koncert v centre Moskvy za účasti neslávne známej ruskej neonacistickej kapely. Najznámejšia ruská neonacistická skupina, ktorá má piesne o hrdinských Slovanoch, ktorí bojovali za árijskú rasu v SS – Kolovrat, dostala povolenie vystúpiť na Bolotnom námestí.
Jeden z jej členov to vtedy okomentoval na sociálnych sieťach. “Svedčí to o tom, že v režime dochádza k zmene a že pochopili, že na nás záleží.”
zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=XQc6mJ7u8gQ