Za posledné dva dni v stredoázijskej krajine Kazachstan vypukli masové protesty a hovorilo sa o revolúcii. Cieľom tohto článku je poskytnúť čitateľom veľmi všeobecnú predstavu o situácii z 5. januára 2022.
Kazachstan je krajinou OPEC(Organizácia krajín vyvážajúcích ropu – Organization of the Petroleum Exporting Countries) a ako taký je masovým producentom ropy a má veľké zásoby. Veľká časť národného hospodárstva je závislá na produkcii ropy a následne na jej exporte do susedných krajín. Približne 90 % vozidiel v Kazachstane je závislých od tohto plynu, ale jeho priemerná trhová cena je pre väčšinu pracujúcich nedostupná. Kazachstan už roky dotuje cenu plynu na domácom trhu. Tieto dotácie v minulosti udržiavali nízke ceny (okolo 50 – 60 Tenge), no bolo to na náklady Kazakh Oil Capital.
Tieto mechanizmy cenovej kontroly sú pre Kazakh Oil Capital síce zvládnuteľné, ale chýbajú investície do údržby tovární a domácich zásobovacích liniek. Kvôli týmto cenovým kontrolám nie je predaj na domácom trhu veľmi ziskový. Vidíme teda nielen nedostatok investícií do údržby, ale aj nízke mzdy pre ropných pracovníkov. V reakcii na to v roku 2011 ropní pracovníci v Zhanaozene vyhlásili štrajk. Continue reading “Ľudové povstanie v Kazachstane”