Za posledné dva dni v stredoázijskej krajine Kazachstan vypukli masové protesty a hovorilo sa o revolúcii. Cieľom tohto článku je poskytnúť čitateľom veľmi všeobecnú predstavu o situácii z 5. januára 2022.
Kazachstan je krajinou OPEC(Organizácia krajín vyvážajúcích ropu – Organization of the Petroleum Exporting Countries) a ako taký je masovým producentom ropy a má veľké zásoby. Veľká časť národného hospodárstva je závislá na produkcii ropy a následne na jej exporte do susedných krajín. Približne 90 % vozidiel v Kazachstane je závislých od tohto plynu, ale jeho priemerná trhová cena je pre väčšinu pracujúcich nedostupná. Kazachstan už roky dotuje cenu plynu na domácom trhu. Tieto dotácie v minulosti udržiavali nízke ceny (okolo 50 – 60 Tenge), no bolo to na náklady Kazakh Oil Capital.
Tieto mechanizmy cenovej kontroly sú pre Kazakh Oil Capital síce zvládnuteľné, ale chýbajú investície do údržby tovární a domácich zásobovacích liniek. Kvôli týmto cenovým kontrolám nie je predaj na domácom trhu veľmi ziskový. Vidíme teda nielen nedostatok investícií do údržby, ale aj nízke mzdy pre ropných pracovníkov. V reakcii na to v roku 2011 ropní pracovníci v Zhanaozene vyhlásili štrajk.
Zhanaozen Oil Strike
V roku 2011 začali ropní pracovníci v meste Zhanaozen v reakcii na nízke mzdy a pracovné podmienky štrajkovať s cieľom zlepšiť svoju situáciu. To spôsobilo nedostatok ropy a občianske nepokoje v iných oblastiach krajiny. V reakcii na štrajk, štát tvrdo zakročil voči zamestnancom a pri všeobecne známom masakre Zhanaozen, policajti zabili viac ako 70 ľudí a viac ako 500 ich zranili. Mnohí ďalší, vrátane hlavných odborárov, boli zatknutí a mučení v rukách štátu.
V nasledujúcich rokoch sa na domácej aj medzinárodnej úrovni o masakre veľa diskutovalo. Medzinárodné odborové organizácie a OSN vyzvali na jeho nezávislé vyšetrenie, ale štát tieto výzvy ignoroval. Namiesto toho zatkol niektorých policajtov a obvinil ich z „prekročenia zákonných právomocí“, nie z vraždy. Rodiny týchto radových dôstojníkov a medzinárodné organizácie tento verdikt spochybnili.
Treba podotknúť, že mnohí v kazašskom štáte sú považovaní za oligarchov kvôli ich obrovskej kontrole priemyslu, vrátane štátneho priemyslu. Títo oligarchovia tiež aktívne privatizovali štátny priemysel predajom vlastníctva západným spoločnostiam (konkrétne v rámci ropného priemyslu od Bulata Utemuratova).
Tento incident nám ukazuje, že štát považuje za potrebné udržať ropný kapitál, či už je štátny alebo súkromný aj za cenu brutálneho potlačovania, mučenia atď. Kazašský štát často využíva tieto taktiky (vrátane výpadku médií) ako prostriedok útlaku.
Súčasná situácia
Keďže ťažba ropy je pre kazašskú ekonomiku a teda aj štát nevyhnutná, bolo prijaté rozhodnutie začať obchodovať s ropou za trhové ceny a ukončiť dotácie na reguláciu cien. Tento prechod sa začal v prvý deň roku 2022 a spôsobil skok plynu z 50-60 tenge na 120-tenge cez noc. V reakcii na toto náhle zvýšenie cien vyšli masy v hneve do ulíc.
Toto povstanie pôvodne začalo v Zhanaozen, ale rýchlo sa rozšírilo do ďalších miest vrátane hlavného mesta Nur-Sultan a ekonomického hlavného mesta Almaty. Štát spočiatku nezasahoval do znižovania cien a následne sa vzbura ďalej šírila a rozširovala svoje požiadavky. Minister energetiky Magzum Mirzagaliyev v reakcii na to uviedol, že sa znovu zavedie fixácia cien a zriadia sa úverové programy pre tých, ktorí sú najviac postihnutí. Napriek tomuto vyhláseniu o znížení cien plynu kabinet odstúpil a občianske nepokoje sa rýchlo rozšírili. Táto vzbura nadobudla podobu útokov na ozbrojené sily štátu, obsadzovania národných letísk (čo spôsobilo, že buržoázia, vrátane oligarchov, utiekla v ich súkromných lietadlách), všeobecného ničenia pracovných nástrojov (obchody, budovy, komodity atď.) a pálenie štátnych budov.
V súčasnosti je situácia 5. januára 2022 neistá. Vývoj tejto revolty sa musí zorganizovať a nadobudnúť koherentnú formu. Je to však učebnicová ukážka spontánneho povstania a je isté, že v nej nejde už len o ceny plynu, ale okrem iného aj o politické slobody, zvyšovanie miezd a oslabenie moci oligarchov. Situácia sa vyvíja rýchlo a o širších záveroch a povahe revolty je predčasné hovoriť , preto je nevyhnutné, aby sme sa vzdelávali o stave kazašských pracujúcich a sledovali ich aktívny boj či už k oslobodeniu dojde teraz alebo neskôr.
https://libcom.org/blog/striking-workers-slaughtered-kazakhstan-16122011
https://libcom.org/news/kazakhstan-who-ordered-killings-tortures-13122015
https://www.anarchistfederation.net/national-revolt-in-kazakhstan/