Od 1. februára, kedy armáda uskutočnila vojenský puč v Mjanmarsku (tiež známom ako Barma), sa protesty nezastavili. K dnešnému dňu bolo zavraždených viac ako 500ľudí, tisíce väznených, zranených a neznámy počet nezvestných. Medzi tisíckami ľudí, ktorí sa denne mobilizujú, vynikajú punkové kolektívy, ktoré od prvej minúty dávajú všetko do toho, aby sa organizovali. Ich odvaha má však aj daň; väzňov, zranených a zavraždených.
Punkáči vytvorili kolektív s názvom Cacerolazo, ktorý rovnako ako v Čile vzdáva hold nasratému búchaniu hrncami a panvícami. Každú noc tak znie kovový a ostrý zvuk ako zvuková stopa revolty. Označuje pulz odporu a pripomína si stovky úmrtí, ktoré tu vojenská čižma zanechala.
Prvú punkovú sériu vedú kapely The Outcast, The Rebel Riot, Kultureshock a The Slingshot. Za nimi proti represívnej polícii stojí dav mladých s farebnými vlasmi, ošúchanými riflami a vybíjanými bundami. Hlasno odsudzujú systematické porušovanie ľudských práv.
Napriek tomu, že si vojenská junta vybudovala silnú kontrolu nad komunikáciou, zasahujúc do celoštátnej televízie, internetu a iných médií, niekoľkým punkovým a antifašistickýmn kolektívom sa podarilo porušiť prísnu vojenskú cenzúru a aktívne informovalo svet prostredníctvom svojich účtov na Facebooku.
Takto sme sa dozvedeli, že iniciatíva Food Not Bombs zostala aktívna a počas protestov dodávala jedlo tým, ktorí to najviac potrebovali.
Ale tiež to, že bola tvrdo potlačená násilím. Jeden z dobrovoľníkov, 24-ročný Japan Gyi, spevák hudobnej skupiny The Outcast, musel byť 14. marca hospitalizovaný po streľbe, ktorá mu zranila pravú ruku.
K udalostiam došlo v meste Hlaing Thar Yar, významnej robotníckej štvrti a priemyselnej enkláve s veľkým zastúpením čínskych tovární, nachádzajúcich sa v západnej časti mesta Yangon. Sektor je jednou z najväčších obcí v krajine a zároveň jednou z najľudnatejších obcí, preto je epicentrom protestov. Pre svoj strategický význam bol režim krutý k svojim obyvateľom. V jediný deň, došlo k 50 úmrtiam a stovkám zranených. V ďalší krvavý deň, ku ktorému došlo 27. marca, bolo zaznamenaných 100 úmrtí vrátane maloletých a väčšina osôb bola postrelená do hornej časti tela – vrátane hlavy.
*
Dejiny represie a smrti
Armáda uskutočnila štátny prevrat 1. februára. Argumentovala to údajným podvodom vo voľbách z 8. novembra 2020, keď strana Národnej ligy za demokraciu (NLD) premiérky Aung San Su Ťij (Nobelovu cena za mier), získala veľkú väčšinu (viac ako 80% hlasov).
Od tohto okamihu bola Aung San Su Ťij zadržaná v jej dome a zvyšok strany (vrátane členov parlamentu) sa skrýva. Barma dosiahla svoju nezávislosť až v roku 1948, po dlhej koloniálnej vláde Britského impéria. Jej vývoj ako nezávislého národa bol dosť dramatický, plný politického a etnického násilia a masakrov proti civilnému obyvateľstvu. Počas prvých rokov mala socialistickú vládu, ale v roku 1962 puč priniesol vojenskú kastu k moci a to trvá takmer 60 rokov. Voľby z 8. novembra 2020 boli druhé, ktoré sa uskutočnili otvorene. Národná liga za demokraciu (NLD), je stredoľavý konglomerát s pseudo-socialistickým podtextom, založená v roku 1988 a vládnucou stranou od roku 2015. Aung San Su Ťij je jej historickou vodkyňou, ktorá sa po dlhom exile
vracia do Barmy viesť protesty za demokratizáciu krajiny. Po návrate bola viackrát v domácom väzení.